Відзначення 150-річчя з дня народження

У березні 2014 року виповнилося 150 років від дня народження відомого як в Україні, так і далеко за її межами видатного релігійного й громадського діяча 20-30-хх років минулого століття Митрополита Київського і всієї України Василя Липківського.

Постать Василя Костянтиновича Липківського багатогранна. Його життя й діяння суттєво вплинули на духовне становлення сучасного українського народу. Його творчу спадщину, що дивом вціліла під час буремних подій (здебільшого, завдяки з зусиллям української діаспори, зокрема Українського Православного Братства ім. Митрополита Василя Липківського, та таких особистостей, як о. Петро Маєвський), вивчають не тільки релігієзнавці, але й філософи, психологи, історики, мовознавці, дослідники риторичного мистецтва, зокрема гомілетики. Його думки й твердження не втратили своєї актуальності й зараз, а звернення до совісті й розуму співвітчизників дуже слушні й доречні у реаліях сучасної України.

Ще у передювілейному 2013 році було розроблено і надруковано кольоровий буклет "Митрополит Василь Липківський. 1864-1937".

Реагуючи (на жаль, з великим запізненням) на звернення представників української громадськості, Верховна Рада України 3 липня 2014 року прийняла Постанову №1570 "Про відзначення 150-річчя з дня народження отця-митрополита Української Автокефальної Православної Церкви Василя Липківського", якою передбачені певні заходи та дані рекомендації й пропозиції щодо цього державним органам, зокрема Укрпошті та Національному банку України, Державному комітету з телебачення і радіомовлення України, Київській міській державній адміністрації тощо, а також Національній Академії Наук України.

Тим часом вже на початку 2014 року до шляхетної справи достойного відзначення ювілею Митрополита Василя Липківського, цього – за словами академіка А.Кримського - "апостола українського релігійно-національного відродження", активно долучилися Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України, Український інститут національної пам'яті, Український міжнародний комітет з питань науки і культури при НАН України а також Київська православна богословська академія Української Православної Церкви Київського патріархату.

Основні заходи відзначення ювілею припали на 19-20 березня. Такий дводенний регламент є виправданим: сам Василь Костянтинович писав, що "народився Р.Б. 1864-го, 7/20 березня", але для перерахунку дат при переході від Юліанського календаря до Григоріанського у 19 столітті треба було додавати не 13 (як у 20 столітті), а лише 12 днів, що й дає 19 березня… (Проте весь 2014 рік можна вважати ювілейним для Митрополита Василя Липківського, тому деякі заходи відбувалися пізніше, а проведення деяких з них очікується до кінця року).

Пропам'ятні заходи почалися 19 березня 2014 року у Михайлівському Златоверхому Соборі Літією за упокій Митрополита УАПЦ Василя Липківського. Службу проводили Митрофорний протоієрей Олександр Трофимлюк, протоієрей Ярослав Черенюк, отець Віталій Клос. Після цього у актовій залі Київської православної богословської академії (КПБА) відбувся урочистий вечір, на якому про вагомість і значущість для сьогодення життя, діянь та творчої спадщини Василя Липківського говорили: проректор КПБА о. Ярослав Черенюк, Благочинний Київської єпархії УПЦ КП о.Іван Дзюба, о.Віталій Клос, о. Сергій Цьома від Солом'янсько- Покровської парафії, О.Петро Бойко, д.і.н. Арсен Зінченко, доктор богословських наук Дмитро Степовик, академік НАН України Анатолій Шидловський. Урочистий вечір закінчився чудовим виступом хору студентів КПБА під керівництвом Надії Купчинської, який виконав низьку творів українських композиторів, що були написані у 1920-хх роках для богослужіння в УАПЦ.

20 березня в Інституті української археографії та джерелознавства (ІУАД) під головуванням його директора д.і.н. Георгія Папакіна відбулася наукова конференція "Духовна спадщина Митрополита Василя Липківського". На конференцію були подані доповіді представників наукових та учбових закладів, зокрема це: ІУАД (к.і.н. Ірина Преловська – вчений секретар та відповідальний організатор більшості проведених заходів, асп. Інна Яворська), Інститут історії НАН України (к.і.н. Тетяна Євсєєва), Київський університет ім.Б.Грінченка (д.і.н. Арсен Зінченко), Національний університет "Києво-Могилянська академія" (Таїсія Сидорчук), Одеський державний університет внутрішніх справ (д.ф.н. Павло Янчук), Національний університет "Острозька академія" (к.і.н. Андрій Смирнов), Інститут національної пам'яті (д.і.н. Алла Киридон), Центральний державний архів зарубіжної Україніки (Галина Горбунова), Львівський інститут дидактики (к.ф.н. Василь Курило), Історико-меморіальний музей М.Грушевського (Микола Кучеренко), Липовецький районний архів (Олександр Роговий).

Того ж дня у Андріївській церкві відбулося богослужіння – Акафіст до священомученика Василія (Липківського), Митрополита Київського і всієї України (1937+), бо у травні 1997 р. Третій Помісний Собор УАПЦ здійснив канонізацію святих новомучеників землі Української, зокрема Митрополита Василя Липківського.


20 березня почала працювати велика виставка "Митрополит Василь Липківський: постать на тлі епохи ( до 150-річчя з дня народження)" у Національному музеї історії України.

На відкритті виставки виступили генеральний директор Музею Сергій Чайковський, Єпископ Вишгородський і Подільський, Вікарій Київський (УАПЦ) Володимир (Черпак), д.і.н. Владислав Верстюк,
к.і.н. Ірина Преловська, доктор богословських наук Дмитро Степовик, зав. відділу Музею Тетяна Ралдугіна (відповідальний організатор виставки), професор Костянтин Липківський (онук Василя Липківського).


Ще до прийняття Верховною Радою згаданої Постанови №1570 – у травні 2014 року вийшла з друку пам'ятна ювілейна поштова марка "Митрополит Василь Липківський. 1864-1937". 8 травня у Головпоштамті (Київ) було проведено спецпогашення марки і конверта спеціальним поштовим штемпелем "Митрополит Василь Липківський. 1864-1937. Перший день. Київ. 01001. ".

Тираж марки – 180 тис., конвертів "першого дня" – 2,5 тис. Крім того, філателісти самотужки виготовили 100 оригінальних конвертів з портретом Митрополита Василя Липківського.


Відзначали ювілей В.Липківського не тільки у Києві. 14 травня 2014 року у Львівському музеї історії релігії за ініціативі його співробітників, зокрема Миколи Хмільовського, відбулася "Урочиста Академія з нагоди 150-річчя з дня народження Митрополита УАПЦ Василя Липківського". Знаменним було спільне благословення і вітальні слова до учасників Академії представників всіх українських Православних конфесій – УАПЦ, УПЦ КП та УПЦ МП. Після доповіді Ірини Преловської – багаторічного дослідника життя й діянь Митрополита Василя Липківського, – з співдоповідями виступили львівські панотці Ігор Бурмило (УАПЦ) та Петро Політило (УПЦ КП), к.ф.н Василь Курило, професор Костянтин Липківський. Вечір закінчився чудовим концертом викладачів і студентів Львівської богословської академії УПЦ КП.


У Музеї історії Києва 27 жовтня 2014 відкрилася виставка "Київські адреси Василя Липківського".

Національним банком України 27 листопада 2014 року введена в обіг пам'ятна монета присвячена 150-річчю з дня народження Митрополита Василя Липківського.


Є певні сподівання на виконання у найближчому майбутньому доручень і рекомендацій, зазначених у згаданій Постанові Верховної Ради України №1570, зокрема щодо підготовки й випуску Вибраних творів з його творчої спадщини, встановлення меморіальної дошки на будинку по вул. Володимирській, 24, що біля південної брами Софійського Собору, де він мешкав як настоятель Собору з 1919 по 1929 рік, тощо.

... В одній з проповідей Митрополита Липківського, що є його духовним заповітом нам, нащадкам, і які надзвичайно актуальні у сучасній Україні, є такі рядки: "Єдиний спосіб відновити в нашім народі силу до свого рідного вільного життя, любов до своєї отчизни України – не згадати, знати своїх предків, увійти з ними в духовне єднання, раз-назавжди твердо і ясно зрозуміти «чиї ми діти»".


З інформацією щодо відзначення 150-ліття з дня народження Митрополита Василя Липківського можна також ознайомитись за посиланнями:

http://st-hum.ru/content/prelovskaya-dokumentalnye-istochniki-dlya-issledovaniya-biografii-mitropolita-ukrainskoy
http://www.ounb.km.ua/vistavki/mitropolit1/index.php
http://uk.wikipedia.org/wiki
http://www.pomisna.in.ua/2014/05/lypkivskyj.html
http://kropyva.ck.ua/content/vasil-lipk-vskii-ukra-nets-pro-yakogo-v-ukra-n-chomus-vol-yut-zabuti
http://cossackland.org.ua/2013/03/20/vasyl-lypkivskyj-mytropolyt-uapts-samostijnoji-ukrajiny
http://uaoc.net/2010/10/lypkiv